Budowa domu bez komina dla wielu osób wydaje się niemożliwa. Jest to bowiem niezbędny element każdego systemu ogrzewania. Okazuje się jednak, że jest to realne, jeśli tradycyjne ogrzewanie zostanie zastąpione nowoczesnymi i ekologicznymi alternatywami, a w szczególności pompą ciepła. Warto bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu i poznać zalety płynące z montażu pompy ciepła w swoim domu.
Czym jest pompa ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące do ogrzania powierzchni energię cieplną pobieraną z otoczenia, a dokładniej z powietrza, wody oraz gruntu. Dzięki temu koszty wytworzenia tej energii są bardzo niskie, co przynosi realne oszczędności. Pompa ciepła to jeden z elementów systemu ogrzewania, który składa się z:
- źródła dolnego, czyli powietrza, wody lub gruntu,
- pompy przetwarzającej pobraną energię,
- źródła głównego, czyli ogrzewanie ścienne, sufitowe lub podłogowe.
Pompa ciepła to świetna alternatywa dla tradycyjnych sposobów ogrzewania głównie ze względu na niskie koszty jej użytkowania. Korzysta ona z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu nie ma obaw o to, że kiedykolwiek się skończą. W przypadku korzystania z pompy ciepła nie ma także konieczności gromadzenia opału oraz budowania kotłowni i samego komina. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie w budynkach pasywnych oraz energooszczędnych.
Dlaczego warto zrezygnować z komina w domu ?
Budowa domu bez komina to przede wszystkim niższe koszty całej inwestycji. Zaoszczędzone w ten sposób środki można więc przeznaczyć na zakup i montaż pompy ciepła. Dzięki temu nie trzeba także przeznaczać osobnego pomieszczenia na kotłownię. Rezygnacja z komina i wybór ekologicznego sposobu ogrzewania sprawia także, że w przyszłości nie będzie konieczności przeprowadzania kosztownych przeglądów kominiarskich, czy też dokonywania prac konserwacyjnych i napraw. Bardzo często to te właśnie działania powodują uszkodzenia pokryć dachowych i postanie mostków termicznych, które powodują utratę ciepła i wyższe koszty ogrzewania.
Brak komina w domu to także brak ryzyka zapalenia się sadzy. Jest on bowiem bardzo często powodem wybuchu pożaru, który nie zauważony w porę może wywołać ogromne zniszczenia. Rezygnacja z jego budowy pozwala także zaoszczędzić sporo miejsca wewnątrz budynku i wykorzystać tę przestrzeń do innych celów. Brak komina sprawia także, że zwiększa się powierzchnia dachu, którą można wykorzystać np. jako miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych. Ich współpraca z pompą ciepła pozwoli cieszyć się praktycznie darmowym ogrzewaniem.